Γκόμελ – Άρης 1-2: Ασταμάτητος Γκρέι και πρόκριση για τους Θεσσαλονικείς!

Ο Άρης επικράτησε και στο δεύτερο ματς της Γκόμελ με 1-2 και σε συνδυασμό με το 5-1 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League.

Με τέσσερις αλλαγές ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα ο Χερμάν Μπόυργος. Ο Άρης έδειξε να έχει τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο με την Γκόμελ να μην μπορεί να φτάσει στην περιοχή του και να βρει γκολ. Ο Άρης έχασε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες με Μαντσίνι και Γκρέι για να ανοίξει το σκορ.

5651990 e1658950692196

Τελικά κατάφερε να βρει το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Μετά από ωραία μπαλιά του Μαντσίνι, ο Γκρέι βρέθηκε τετ α τετ με τον Κοβάλεφ και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

grei

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης εξακολούθουσε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Ωστόσο, η Γκόμελ σιγά σιγά ανέβαινε και απειλησε την εστία του Κουέστα ενώ είχε και δοκάρι με τον Σέντκο στο 75΄.Στο 82΄σε μία διεκδίκηση της μπάλας στη μικρή περιοχή του Κουέστα ο διαιτητής έκρινε πως υπήρχε παράβαση από πλευράς Πίρσμαν με τον Γκογκολασβίλι να στήνει τη μπάλα στην άσπρη βούλα και να ισοφαρίζει σε 1-1.

11ades gkomel aris

Ο Άρης ήταν αποφασισμένος να μην αφήσει τη νίκη να χαθεί και στις καθυστερήσεις μετά από μια αντεπίθεση, ο Ιτούρμπε σέντραρε χαμηλά και ο Γκρέι από κοντά σκόραρε για το 1-2 πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του στην αναμέτρηση και δίνοντας την νίκη στον Άρη.

Ακολούθησε το mikrofwno.gr στο Google News, στο Facebook, στο Instagram και στο Twitter για να ενημερώνεσαι για τελευταία νέα σε πολιτισμό και lifestyle.
Προηγούμενο άρθροGov.gr Wallet – Πώς λειτουργεί, ποια θα είναι η χρήση του
Επόμενο άρθροΟλυμπιακός – Μακάμπι Χάιφα 0-4: Οδυνηρός αποκλεισμός για τους ερυθρόλευκους!
Ονομάζομαι Γιώργος Τσάρας. Είμαι 18 χρονών και φοιτητής νομικής στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Μου αρέσει να παίζω μπάσκετ και γενικότερα με ενδιαφέρει ο χώρος του αθλητισμού. Ως χαρακτήρας θεωρώ ότι είμαι αρκετά υπεύθυνος και συνεπής σε ότι εργασία μου ανατεθεί. Είμαι κοινωνικός και μου αρέσει να βοηθάω τους ανθρώπους που έχω δίπλα μου όταν έχουν ανάγκη. Εκτός από το μπάσκετ, στον ελεύθερο μου χρόνο προτιμώ να βγαίνω με τους φίλους μου και να απολαμβάνω μαζί τους νέες εμπειρίες. Είμαι ένα από τα βασικά μέλη του διαδικτυακού ραδιοφωνικού σταθμού «Vaskos FM» και του διαδικτυακού αθλητικού καναλιού «VaskosSports» παρουσιάζοντας τα δεδομένα των αγώνων.